تاریخچه
تاریخچه

میراث برند (تاریخچه) مجموعه رستوران های بزرگ ارکیده


هر کاری که در دنیا اصالت و ریشه ای داشته باشد، ماندگار خواهد شد و تا سالیان سال ادامه پیدا خواهد کرد تا آیندگان از مزایای آن، بهره برند. از طرفی با فراهم آوردن رفاه، آرامش، موقعیت تفریح و شادی، باقی الصالحات برای موسس و بانی خواهد ماند و از این جهت مجموعه رستوران های بزرگ ارکیده ماندگار است .
موسس و پایه گذار مجموعه رستوران های بزرگ ارکیده، مرحوم حاج علی اژدری ممقانی بود در سال 1318 در شهر ممقان تبریز متولد شد و در 11 سالگی برای کسب حرفه به تهران مهاجرت کرد. ابتدا در چند چلوکبابی آن زمان شاگردی کرده و با کسب تجربه و بهره گیری از جسارت و پشتکار خود، بعد از سپری کردن سختی های فراوان وارد حرفه آشپزی و کباب پزی شد و پس از چند سال تلاش شبانه روزی و فراگیری و آموزش انواع کباب های ایرانی نزد "قدرت تبریزی" که در آن زمان فرد متبحری بوده، با پس انداز خود زمینی در سال 1336 که امروزه، شعبه مرکزی مجموعه رستوران های بزرگ ارکیده به حساب می آید خریده و با کاشت نهال هایی که امروزه درختان سر به فلک کشیده ای شده اند، نام خود را به عنوان یکی از
بانیان محیط زیست که به اصطلاح می توان گفت حق شجره دارد، مطرح نمود .
فلسفه انتخابی نام ارکیده که در قدیم به چلو کبابی ارکیده شهرت داشته است، از سبد گل هدیه ای به مرحوم اژدری نشات گرفته است. چرا که در آن زمان گل ارکیده از جمله گل های نایاب و نادر در ایران بوده و سبد گل ارکیده که توسط یکی از عاملان کشاورزی وقت ایران به مرحوم اژدری هدیه داده می شود، دلیل انتخاب نام این رستوران بزرگ است . جالب توجه آن که بعد از نامگذاری چلوکبابی ارکیده، نام دو کوچه ارکیده شرقی و ارکیده غربی در منطقه جهانشهر کرج در استان البرز کنونی توسط اهالی آن منطقه انتخاب و ثبت شده است .
چلوکبابی ارکیده در ابتدا تنها به پخت کباب کوبیده می پرداخت و چون تبحر خاصی در این مورد داشت، رفته رفته برنج و جوجه های کوچکی وارد لیست غذاهای چلوکبابی خود کرد و با مرور زمان غذاهای متنوع کبابی و انواع سالاد به منوی غذای ارکیده اضافه شد .
با پیشرفت فعالیت ها و پیچیده شدن نام و آوازه چلوکبابی ارکیده و ورود توریست های خارجی خصوصا از کشورهای عربی همچون قطر، کویت و ... به ایران و استقبال از غذاهای موجود در منوی ارکیده نام "چلوکبابی ارکیده" به "رستوران ارکیده" مبدل گشت. بر همین اساس گسترش فعالیت ها توسط موسس رستوران ارکیده برنامه ریزی می شد تا این که در سال 1386 با فوت علی اژدری ممقانی، سکان هدایت مجموعه به پسرانش که از خردسالی در کنار پدر تجربیات زیادی را در حرفه رستوران داری کسب کرده بودند، سپرده شد تا با همان قوت قبلی کارها گسترش داده شود و با ترکیب روش های سنتی و امکانات مدرن امروزی، گسترش شعبات دستور کار قرار گیرد .
در سال 1390 طبق سیاست های کاری قرار داده شده در آن زمان، بزرگترین رستوران گردان ایران در استان البرز با نام "رستوران گردان ارکیده" تاسیس شد و دو سال بعد از آن در مرکز شهر تهران، شعبه میدان آرژانتین و بلافاصله یک سال بعد یعنی در سال 1393 شعبه شهریار در غرب استان تهران که دارای سبکی سنتی بود، افتتاح گشت و آخرین شعبه در حال حاضر مجموعه رستوران های بزرگ ارکیده در سال 1394 در استان مازندران، شهر متل قو، گشایش یافت .
در ادامه راه گسترش و پیشرفت، مجموعه ارکیده با اخذ گواهینامه های متعدد از جمله گواهینامه پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت و گواهینامه استاندارد رسیدگی به شکایات مشتریان و کسب مقام های برتر در جشنواره های طبخ غذای ایرانی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جایگاه برتر خود را در میان رستوران های دیگر در ایران تثبیت کرد . اکنون، همواره حفظ اصالت، کیفیت غذا، نوآوری و جلب رضایت مشتریان محترم جزء اهداف اصلی رستوران ارکیده بوده و مجموعه رستوران های ارکیده با بیش از 60 سال تجربه به همراه پنج شعبه در استان های تهران، البرز و مازندران همواره افتخار دارد در محیطی اصیل بر پایه معماری و طراحی مدرن متناسب با هر نوع سلیقه و ذائقه ای با تکیه بر مهارت آشپزان و مهمانداران آموزش دیده و امکانات رفاهی کم نظیر همچون خانه بازی کودکان، پله برقی، پارکینگ اختصاصی، سالن VIP در
قالب سالن های پذیرایی کلاسیک، آلاچیق در فضای باز مجزا و کافی شاپ، میزبان محافل دوستانه و کاری، جشن ها و مراسم شما عزیزان باشد تا اوقاتی خوش را در کنار یکدیگر تجربه نمایید .