0
منو دسترسی

این غذاهای طبیعی می توانند نوید بخش پایان مشکلات گوارشی شما باشند.

1397/10/26 در ساعت 19:00:00

در این مقاله آموزشی درباره سبک زندگی نادرست امروزی و مشکلات گوارشی ای که پیامد آن هستند ، با شما صحبت خواهیم کرد. مقالات آموزشی ارائه شده توسط سایت رستوران ارکیده برای افزایش آگاهی شما کاربران و مشتریان عزیز می باشد.

این غذاهای طبیعی می توانند نوید بخش پایان مشکلات گوارشی شما باشند.

 غذاهای کمک کننده به دستگاه گوارش

سبک زندگی امروزی دارای چندین جنبه ناسالم می باشد که بر سلامتی عمومی ما بویژه سلامتی سیستم گوارش تاثیرات نامطلوبی گذاشته است. برای مثال فقدان فعالیت فیزیکی لازم  و روزانه، عادات خوابی غلط و مصرف غذاهای غیر سالم مانند فست فود و نیز مصرف غذاهای فرآوری شده. ما در وب سایت رستوران ارکیده، تلاش می کنیم که در کنار ارائه اخبار و رویدادهای مرتبط با شعبه های مختلف رستوران ارکیده، مطالب آموزشی و مفید در خصوص مواد غذایی مختلف، سبک زندگی سالم و نکته های مفید آشپزی در اختیار شما کاربران و مشتریان رستوران خوب ارکیده قرار بدهیم.

 

زمان بندی نادرست، داشتن عجله در امورات مختلف زندگی و داشتن برنامه روزانه شلوغ که باعث می شود تا کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشیم، همگی باعث افزایش سطح استرس  در روان ما شده و خود این مساله موجب پریشانی خواب و داشتن عادات غذایی غلط مانند خیلی زیاد یا خیلی کم غذا خوردن و حتی تند غذا خوردن شده است.

کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی دو عامل دیگر ایجاد مشکلات مرتبط با سلامت افراد هستند.

خروجی منفی سبک زندگی پر از استرس در بدمزاجی افراد جامعه مشهود است که متداول ترین آن را می توان دستگاه گوارش ضعیف نام برد. این مشکل با افزایش سن و کاهش توانایی دستگاه گزارش در رفع مشکلاتی مانند سوء هاضمه، نفخ، باد شکم و ورم معده  وخیم تر می شود.

طبق تحقیقاتی که مرکز سرویس های پزشکی و توسعه کلینیکی شرکت داروسازی هیمالیا انجام داده است؛ نباید مشکلات گوارشی نادیده گرفته شود چون در بلند مدت می توانند مشکلات برگشت ناپذیری ایجاد کنند.

 

در طب اسلامی، بیماری هایی مانند یبوست، مادر بسیاری از بیماری ها شناخته شده است که لازمست قبل از هر اقدام درمانی دیگر، ابتدا این مساله رفع شود.

در طب ایرانی- اسلامی، غذاهای مختلفی هستند که هر یک به نوبه خود در کاهش یا رفع مشکلات مختلف دستگاه گوارش نقش دارندکه حتی متناسب با فصول مختلف سال نیز مواد سفارش شده متفاوت هستند، ولی در این مقاله می خواهیم که شما را با چند گیاه دارویی و طبیعی آشنا کنیم که بعضی از آنها مشهور و از غذاهای هندی می باشند و می توانند به رفع مشکلات دستگاه گوارش کمک کنند.

 

  1. تریفالا (Triphala)

 

تریفالا ماده غذایی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش

 

یک این ترکیب موثر است که از میوه سه گیاه ساخته شده است که در زبان هندی آمله، هلیله کابلی، املج (بیب هیتاکی) نام دارند، که تاثیر آنها روی سلامت انسان شناخته شده می باشد. این ترکیب فوق العاده از جمع شدن گاز در دستگاه گوارش جلوگیری می کند، انقباض ماهیچه های دستگاه گوارش را بهبود می بخشد و به حرکت غذا کمک می کند. از دیگر اثرات مثبت تریفالا می توان به هضم سریع تر غذا اشاره کرد.

 

  1.  بذر را زیانه (Saunf)

 

بذر رازیانه موثر در حل مشکلات  گوارشی

 

بذر رازیانه چندین ویژگی پزشکی دارد که سبب بهبود کارکرد دستگاه گوارش می شود. این گیاه دارویی معمولا به عنوان خنک کننده و تازه کننده دهان استفاده می شود. خاصیت ضد انقباضی بذر رازیانه به آرام شدن ماهیچه های منقبض شده کمک می کند. این گیاه ارزشمند همچنین می تواند به خارج کردن گازها از دستگاه گوارش کمک کند.

 

  1. فلفل سیاه (Black pepper)

 

فلفل سیاه در ملاقه چوبی که در حل مشکلات گوارشی موثر است.

 

فلفل سیاه به خاطر عطر و مزه خوبش رایج ترین ادویه است. این ادویه معطر حاوی ترکیب پیپرین است که جذب مواد غذایی را بهبود می بخشد. فلفل سیاه باعث ترشح اسید صفرا و شکستن و تفکیک مواد غذایی می شود. از دیگر ویژگی های این چاشنی می توان به خارج کردن گاز از دستگاه گوارش اشاره کرد که باعث رفع باد شکم و آروغ زدن می شود.

 

 

  1. نعناع (Mint)

 

برگ های سبز نعناع و خواص آن در حل مشکلات گوارشی

 

برگ های نعناع بدلیل داشتن خاصیت ضد سرطانی مشهور هستند ولی علاوه بر آن به هضم آسان غذاها نیز کمک می کنند که این کار را از طریق آرام کردن ماهیچه های روده انجام می دهند. همچنین گفته می شود که نعناع با حذف بعضی از باکتری ها آشفتگی های معده را برطرف می کند.

 

  1.  زیره سبز (Jeera)

 

زیره گیاهی مشهور در حل مشکلات گوارشی

 

زیره سبز  یا آب زیره مشهورترین گیاهی است که بدون تاثیر روی دیگر فعالیت های بدن،مشکلات دستگاه گوارش را حل می کند. این گیاه می تواند مشکلاتی مانند اسهال، حالت تهوع، نفخ و . . . را بهبود ببخشد.

 

  1. زنجبیل (Ginger)

 

زنجبیل که در هضم غذا به سیستم گوارش کمک می کند.

 

یک چاشنی رایج در آشپزخانه های هندی. زنجبیل بوی بسیار تندی دارد و خوردن آن موجب گرم شدن بدن فرد می شود. زنجبیل یک درمان خانگی برای رفع سوء هاضمه است که با ایجاد اسیدی شبیه اسید معده و آنزیم هضم، فرایند هضم مواد غذایی را بهبود می بخشد. زنجبیل همچنین به خروج گازها از دستگاه گوارش کمک می کند.

 

  1. شنبلیله (Fenugreek)

 

دانه های شنبلیله

 

شنبلیله به دلیل دارا بودن فیبر و آنتی اکسیدان، یک گیاه موثر در رفع سو هاضمه است، از طرف دیگر باعث دفع سموم از بدن می شود. شنبلیله همچنین به دلیل خاصیت نرم کنندگی (ملین بودن) به تسکین روده و معده کمک می کند.

 

 

  1. زنیان (Ajwain)

 

زنیان و ملاقه چوبی و خواص آن در بهبود سیستم گوارش

 

آنزیم های فعال موجود در این گیاه دارویی به ترشح شیره معده و هضم بهتر غذا کمک می کند. همچنین از طرف دیگر باعث بهبود اختلالات دستگاه گوارش مانند ترش کردن (رفلاکس) و سو هاضمه می شود.

 

نکته مهمی که نباید فراموش کنیم این است که داشتن یک سیک زندگی سالم که به صورت کلی همراه با تغذیه غذاهای سالم، داشتن فعالیت های ورزشی، انجام تفریحات سالم در تعطیلات مانند سفر و گردش های خانوادگی در پارک و فضای سبز یا صرف یک وعده ناهار و شام در رستوران می باشد، می توانیم از بسیاری از مشکلات روان و تن پیشگیری کنیم و زندگی بدون استرس و همراه با سلامتی و شادابی را تجربه کنیم.

 

 

پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را نیز ببینید:

 

برای آغاز هفته کاری پرانرژی، آخر هفته ها را همراه با رستوران ارکیده باشید

 

با شعبه میدان آرژانتین رستوران ارکیده بیشتر آشنا شوید.

 

مزایای شگفت‌آور نوشیدن قهوه

 

 

اگر مطالب تهیه شده برای شما مفید بوده است، پس لطفا آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%