چنانچه مشکلات گوارشی دارید از خوردن این 10 ماده غذایی پرهیز کنید.

1397/11/16 در ساعت 11:00:00

برای اینکه زندگی سالمی داشته و بتوانیم از لحظات عمرمان درست استفاده کنیم، لازمست که به سلامتی خود اهمیت بدهیم، در این بین بیماریهای گوارشی منشاء بسیاری از بیماریهای مختلف هستند.

چنانچه مشکلات گوارشی دارید از خوردن این 10 ماده غذایی پرهیز کنید.

سوء هاضمه می تواند عذاب آور باشد اما می توان آن را برطرف کرد. با انتخاب های صحیح غذایی آغاز کنید و از خوردن غذاهای دیر هضم پرهیز کنید.

برخی مردم با بدنشان مثل اتومبیل فراری رفتار می کنند. . برخی دیگر مثل یک ماشین از کار افتاده. به بدنی سالم مثل فراری رژیم غذایی سالم  شامل ترکیب صحیحی از کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتین ها، آب، نمک، ویتامین ها و فیبر های محلول و غیر محلول در آب داده می شود. یعنی هر آنچه که برای رفع سوء هاضمه لازم می باشد.

دکتر بنجامین کروسکی مدیر اندوسکوپی روده و پروفسور پزشکی در مدرسه طب لوویس کاتز دانشگاه تمپل  فیلادلفیا می گوید: حذف هر کدام از موارد بالا باعث بروز مشکل می شود. با رساندن  سوخت مناسب، بدن قادر است با کارآمدی بیشتری کار کند.

نکته ای که باید مد نظر  داشت این است که زمانیکه دچار سوء هاضمه به همراه علایم تهوع و نفخ می شوید مواد غذایی که باید از خوردنشان امتناع کنید نیز اهمیت می یابد.

 

لیست این غذاها به شرح زیر است:

 

 

1- محصولات لبنی

 

مواد لبنی را در د وران مشکلات گوارشی مصرف نکنید

لبنیات گروه غذایی است که به علت دارا بودن قند لاکتوز موجود در شیر و سایر محصولات لبنی هضمشان سخت می باشد. زمانیکه لاکتوز به طور کامل هضم نمی شود به ویژه در افرادی که تحمل لاکتوز نداشته و به آن حساسیت دارند نفخ حاصل می شود. وقتی بیش از حد لاکتوز مصرف می کنید، لاکتوز به روده بزرگ رفته و می تواند باعث بدتر شدن اسهال شود.  زمانیکه شما با مشکلات گوارشی دست و پنجه نرم می کنید، خوردن ماست و پنیر به علت نداشتن لاکتوز امکان پذیر است. حتی شما می توانید شیر بدون لاکتوز مصرف نمایید.

 

2-خوراکی های اسیدی

 

میوه های اسیدی مانند لبنیات در زمان مشکلات گوارشی کمتر مصرف شوند.

سس گوجه فرنگی و مرکبات شامل لیمو ترش، پرتغال و گریپ فروت اسیدی بوده و به مخاط معده آسیب رسانده و باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شوند. بسیاری از افراد نمی دانند که نوشیدنی های گازدار هم اسیدی هستند. لذا اگر معده درد دارید از خوردن غذاهای اسیدی بویژه نوشیدنی های گازدار باید اجتناب کنید.

 

3- غذاهای چرب

 

غذاهای چرب برای سیستم گوارش مضر هستند.

 

غذاهای چرب انقباضات روده را در مرحله هضم تحریک می کند، به صورتیکه یا عمل دفع را کند کرده و یبوست را تشدید می کند  یا به حرکت عضلات سرعت بخشیده و منجر به اسهال می شود.

این تاثیر به نوع چربی مصرف شده و مستعد بودن شما به یبوست یا اسهال بستگی دارد.  زمانیکه با مشکل هضم مواجه هستید غذاهای کم چرب در منوی غذایی تان قرار دهید و وعده های کوچک غذایی در طول روز میل نمایید تا فشار کمتری به معده تان وارد شود. خوراکی هایی با چربی بالا همچون کره، بستنی، گوشت قرمز و پنیر را حداقل برای مدت کوتاهی مصرف نکنید. 

 

4- غذاهای سرخ کرده

 

به جای غذاهای سرخ کرده غذاهای کبابی مصرف کنید.

 

مساله سرخ کردنی ها مشابه غذاهای چرب است بدین صورت که به صورت هضم نشده در بدن حرکت کرده و منجر به اسهال می شوند یا به مدت طولانی در فرایند هضم مانده و احساس سیری و نفخ به ما می دهند. بسیاری از غذاهای سرخ شده فیبر پایینی داشته و برای هضم شدن به زمان بیشتری نیاز دارند.  طبق گفته دانشمندان عقل  سلیم  می گوید اگر مشکل سوء هاضمه دارید  از این غذاها دوری جویید چرا که آنها زمان خالی شدن معده را کند می کنند.

 

5- غذاهای فرآوری  شده

 

غذاهای فراوری شده و چیپش و پفک برای گوارش ضرر دارند.

 

اگر شما دچار یبوست می شوید، بایستی از غذاهای فرآوری شده اجتناب کنید زیرا  این دسته از غذاها عاری از فیبر بوده و کنترل حرکات روده را با مشکل روبرو می کند. 

غداهای فرآوری شده حاوی نگهدارنده و رنگ های مصنوعی بوده و تاثیراتشان بر آن دسته از افراد که به افزودنی ها حساس می باشند  واضحتر خواهد بود. لازم به ذکر است که غذاهای بسته بندی شده نیز حاوی لاکتوز است که باعث ایجاد گاز شده و ناراحتی های گوارشی ای را که با آن درگیر هستید، شدت می بخشد.

 

6- شیرین کننده های مصنوعی

 

شیرین کننده های مصنوعی برای سلامتی و سیستم گوارش مضر هستند.

 

شیرین کننده مصنوعی که احتمالا با مشکلات هضم در ارتباط است سوربیتال نامیده می شود که قند طبیعی در برخی میوه ها مثل آلو، سیب و هلو است. همچنین از آن برای شیرین کردن آدامس  و غذاهای رژیمی استفاده می شود. اگر سوربیتال به روده برسد غالبا تولید گاز، ورم و اسهال می شود.  کروسکی می گوید اگر شما مبتلا به اسهال می باشید برچسب روی مواد غذایی را بخوانید تا از سوربیتال اجتناب نمایید.

 

7- کافئین

 

 

مواد حاوی کافئین

 

کافئین حرکت روده را تحریک می کند و محتویات روده را سریع تر دفع می نماید، لذا مصرف بیش از حد  آن می تواند منجر به اسهال شود. درصورت استفاده از قهوه بدون کافئین نیز باید دقت کنیم، زیرااین مواد نیز همچنان حاوی مقداری کافئین  هستند. به یاد داشته باشید که چای، نوشابه و شکلات دیگر منابع تامین کافئین بوده و تا زمان برطرف شدن مشکلات گوارشی باید کنار گذاشته شوند.

 

8- شکر یا نمک

 

شکر و نمک در زمان داشتن مشکلات گوارشی، باید کمتر مصرف شوند.

 

بدن تعدیل را می پسندد و تمایلی به هضم غذاهای خیلی شیرین و خیلی شور ندارد. لذا زمانیکه بیمار هستید، بصورت طبیعی دوست دارید غذاهای زود هضم میل کنید.

سطح شکر بالا، بیمارانی را که حالت تهوع دارند را تحت تاثیر قرار می دهند. شیرینی جات می توانند عامل بسیاری بیماری های گوارشی همچون سوزش و رفلاکس معده نیز باشند.

 

9- غذاهای فاسد

 

مواد غذایی نامناسب مصرف نکنید

 

بسیاری از غداهایی که در یخچال نگهداری می شوند می توانند فاسد شوند، برای مثال غذاهای تاریخ داری همچون تخم مرغ، محصولات لبنی و گوشت.

باکتری های مثل سالمونلا و ایکولای (E.coli)  از گوشت خام به سبزیجات و میوه ها انتقال پیدا می کند. خوردن غذاهای مسموم می تواند باعث ایجاد مشکلات

گوارشی و تشدید بیماری های موجود همچون اسهال و استفراغ شود.

کروسکی می گوید : آگاه به علائم مسمومیت غذایی باشید- درد عضله، خستگی و شکم درد- زیرا مسمویت غذایی می تواند زندگی شما را به خطر اندازد.

 

10- غذاهای ادویه دار

 

غذاهای ادویه دار در زمان داشتن مشکلات گوارشی کمتر مصرف شود.

 

به گفته جونگ کیم مشاور تغذیه و متخصص خدمات حمایتی کیلینیکال تغذیه در بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا، اگر  تهوع، اسهال و استفراغ را تجربه کرده اید، از غذاهایی همچون غذاهای ادویه دار که سیستم گوارشتان را تحریک کند اجتناب خواهید کرد.

دکتر کروسکی می گوید غذاهای طعم دار به گونه باور نکردنیی متغیر هستند که گاهی هیچ تاثیری بر عده ای ندارند اما در بعضی دیگر موجب سوء هاضمه می شوند. به طور کلی اگر مشکل گوارشی دارید بایستی غذاهای بدون طعم را انتخاب کنید و اگر به ادویه جات حساسیت دارید از خوردنشان اجتناب کنید.

 

امیدواریم مطالب تهیه شده برای شما مفید بوده و با رعایت این موارد زندگی سالمی داشته باشید، نکته مهم این است که ما پیوسته در رستوران ارکیده، تلاش می کنیم که با تهیه مواد اولیه سالم و تازه و تهیه غذاهایی که برای سلامت شما مفید باشد، در کنار ایجاد لحظاتی شاد و خاطره انگیز، موجب بهتر شدن شرایط روحی، جسمی و گوارشی مشتریانمان گردیم.

تهیه انواع کباب ها و غذاهای سنتی ایرانی با رعایت تمامی اصول بهداشتی و نوشیدنی های سالم و مقوی، از برنامه های اصلی ما می باشد.

 

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%