10 نکته کلیدی برای بهبود و حفظ سلامت دستگاه گوارش، بویژه در ایام تعطیلات عید نوروز

1397/12/23 در ساعت 13:30:00

سبک زندگی و انتخاب نوع غذایی که می خوریم هضم آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. نوشیدن آب، اضافه کردن فیبر به وعده های غذایی و ورزش از عواملی هستند که در داشتن یک دستگاه گوارش سالم به ما کمک می کنند.

10 نکته کلیدی برای بهبود و حفظ سلامت دستگاه گوارش، بویژه در ایام تعطیلات عید نوروز

سبک زندگی و انتخاب نوع غذایی که می خوریم هضم آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. نوشیدن آب، اضافه کردن فیبر به وعده های غذایی و ورزش از عواملی هستند که در داشتن یک دستگاه گوارش سالم به ما کمک می کنند. 

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی خوب؛ خوردن طبق زمان بندی منظم، به اندازه کافی آب خوردن ورزش کردن فاکتورهایی هستند که به حفظ سلامت دستگاه گوارش ما کمک می کنند.

 

دستگاه گوارش شما غذایی را که می خورید به مواد مغذی مورد نیاز بدن تجزیه می کند. اگر سلامت دستگاه گوارش را نادیده بگیرید، بدنتان در جذب این مواد مغذی با مشکل مواجه خواهد شد.

سلامت دستگاه گوارش به طور مستقیم با غذایی که می خورید و سبکی که زندگی می کنید متاثر می شود. با رعایت نکات کلیدی این مقاله به دستگاه گوارشتان کمک کنید تا با بازدهی بالاتری کارکند تا سلامت عمومی تان بهبود پیدا کرده و حس بهتری داشته باشید.

 

این  10 نکته کلیدی را برای داشتن دستگاه گوارش سالم امتحان کنید:

 

رژیم غذایی با فیبر بالا:

بنابر گفته ماریا آدامز، مشاور تغذیه در دانشگاه ماساچوست، استفاده از رژیم غذایی غنی از فیبر، حبوبات، سبزی، میوه و خانواده لوبیا (لوبیا، لوبیا سبز، باقالی و . . .) می تواند به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند. آدامز می گوید: " رژیم غذایی با فیبر بالا به حرکت غذا در دستگاه گوارش کمک کرده و ابتلا به یبوست جلوگیری می کند". او همچنین می گوید که رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند از برخی بیماری های گوارشی مانند آباندیس، بواسیر و سندروم روده تحریک پذیر جلوگیری کند. به علاوه این موضوع رسیدن به وزن مطلوب یا حفظ وزن استاندارد را آسان تر می کند.  

 

غذاهای با فیبر بالا موجب افزایش سلامتی دستگاه گوارش می شود.

 

دریافت فیبر قابل حل و غیر قابل حل:

استفاده از هر دو نوع فیبر بسیار مهم و ضروری است، چون هر کدام از آنها تاثیر متفاوتی روی دستگاه گوارش دارند. طبقه گفته آدامز فیبر غیر قابل حل نمی تواند توسط بدن هضم شود، بنابراین باعث توده ای شدن محتویات روده بزرگ می شود. فیبر قابل حل آب را جذب می کند و از آبکی شدن خروجی روده جلوگیری می کند. بهترین منابع فیبر غیر قابل حل سبوس گندم، سبزی ها و حبوبات می باشند. فیبرهای قابل حل را می توان از سبوس جو، آجیل، بذرها و خانواده لوبیا جذب کرد.

 

 

محدود کردن غذاهای پرچرب:

در حالت کلی غذاهای پرچرب فرایند هضم را آهسته و بدن را مستعد یبوست می کند. اما از آنجایی که دریافت چربی در رژیم غذایی ضروری و مهم است، لذا همراه کردن غذاهای پرچرب با غذاهای فیبر بالا می تواند هضم آنها را  آسان کند.

 

نمونه غذاهای پرچرب که برای سلامتی مضر هستند.

 

گوشت کم چرب انتخاب کنید:

پروتئین یک بخش ضروری رژیم سالم است، اما گوشت پرچرب می تواند هضم را با مشکل روبرو کند. زمانی که گوشت می خورید، گوشت های کم چرب را انتخاب کنید.

 

عذاهای با چربی کمتر مصرف کنید

 

پروبیوتیک ها را وارد رژیم خود کنید:

پروبیوتیک ها همانند باکتری هایی می باشند که به صورت طبیعی در دستگاه گوارش شما وجود دارند. آدامز می گوید:"پروبیوتیک ها با کم کردن اثرات منفی تغذیه نامناسب، آنتی بیوتیک ها و استرس به حفظ سلامت بدن کمک می کنند.  علاوه بر این می توانند جذب مواد مغذی را بالا ببرند، به شکستن لاکتوز کمک کنند، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و حتی سندورم روده تحریک پذیر را درمان کنند. آدامز توصیه می کند که منبع خوب پروبیوتیک ماست کم چرب و کفیر می باشند که لازم است روزی یکبار مصرف شوند.

 

 

با زمان بندی غذا بخورید:

آدامز می گوید:" خوردن وعده ها و میان وعده ها طبق یک برنامه زمان بندی منظم، دستگاه گوارش را سالم تر نگه می دارد. زمان خوردن صبحانه، نهار، شام و میان وعده ها در هر روز یکسان باشد.

 

با زمان بندی غذا بخورید.

 

به مقدار کافی آب بنوشید:

بنابر گفته آدامز، نوشیدن مقدار زیادی آب برای سلامت دستگاه گوارش شما بسیار خوب است. فیبر آب را به درون روده بزرگ برای ایجاد بلوک فضولات نرم تر می کشد و به محتویات روده اجازه می دهد تا به راحتی عبور کند.

 

 

ترک عادات بد مثل سیگار کشیدن، مصرف کافئین زیاد و نوشیدنی های الکلی:

نوشیدنی های الکلی، قهوه و سیگار در عملکرد دستگاه گوارش اختلال ایجاد می کنند و منجر به مشکلانی مانند زخم و سوزش معده می شود.

 

 

به طور منظم ورزش کنید:

آدامز می گوید:"ورزش منظم باعث حرکت راحت تر غذا در دستگاه گوارش و کاهش یبوست می شود. ورزش همچنین وزن شما را در محدوده سالم نگه می دارد که برای سلامت دستگاه گوارش خوب است. ورزش منظم را در برنامه هفتگی خود قرار دهید.

 

داشتن ورزش منظم برای سلامتی سیستم گوارش لازم است.

 

استرس را مدیریت کنید:

استرس و یا نگرانی بسیار زیاد عملکرد دستگاه گوارش را با مشکل روبرو می کند. فعالیت هایی که از آن لذت می برید و استرس شما را کاهش می دهند پیدا کنید و آنها را مرتبا تمرین کنید.

 

هر وقت غذا خوردید و دستگاه گوارش شما به هم ریخت، این 10 نکته کلیدی را رعایت کنید تا مطمئن شوید که یک دستگاه گوارش منظم دارید.

 

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%