0
منو دسترسی

7 فوت کوزه‌گری برای تهیه چلوکباب کوبیده از نوع حرفه‌ای

1398/05/24 در ساعت 00:00:00

7 فوت کوزه‌گری برای طرز تهیه چلوکباب کوبیده حرفه‌ای که شما را یک کباب‌زن قهار می‌کند!

7 فوت کوزه‌گری برای تهیه چلوکباب کوبیده از نوع حرفه‌ای


چلوکباب کوبیده یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین غذای ایرانی‌هاست که به‌نوعی شناسنامه غذایی کشور ایران تلقی می‌شود، این غذا اگرچه دارای مواد اولیه متفاوت و زیادی نیست اما از نظر بسیاری از افراد یکی از خوشمزه‌ترین غذاهاست. چلوکباب ایرانی را می‌توانید در هر رستورانی پیدا کنید اما بهترین و خوشمزه‌ترین آن معمولاً در رستوران‌های قدمت‌دار و اصیل یافت می‌شود.

 

تهیه کباب کوبیده در منزل شاید کار آسانی به نظر رسد اما اگر برخی نکات مهم در تهیه این غذا رعایت نشود، چلوکباب کوبیده باب طبعی نخواهید داشت. در تمام مراحل آماده‌سازی این کباب از تهیه مواد اولیه، ترکیب کردن مواد، پخت چلوکباب کوبیده و سرو آن باید نکات مهمی رعایت شود تا بتوان چلوکباب کوبیده رستورانی و خوشمزه تهیه کرد. 

 

 

مراحل آماده سازی کباب کوبیده رستورانی

در این مقاله قصد داریم مراحل آماده‌سازی کباب کوبیده رستورانی را به‌صورت کامل شرح دهیم و علاوه بر آن تمام ریزه‌کاری‌های آن را به‌صورت کامل بیان کنیم تا شما بتوانید یک چلوکباب ایرانی عالی و خوشمزه را برای خود آماده کنید. سرفصل‌هایی که در این متن به آن اشاره‌شده عبارت است از :
•    چند نکته در مورد تهیه مواد اولیه چلوکباب ایرانی
•    مواردی که در هنگام آماده‌سازی مواد چلوکباب کوبیده سنتی باید رعایت کنید
•    جلوگیری از ریختن مواد کباب کوبیده روی سیخ
•    نکاتی کاربردی در هنگام سرو کباب کوبیده در منزل

کباب کوبیده رستورانی

چند نکته در مورد تهیه مواد اولیه چلوکباب ایرانی

تهیه مواد اولیه و مواد خامی که باید در کباب کوبیده سنتی استفاده شود بسیار مهم است زیرا عدم رعایت میزان استفاده از هر یک از مواد یا جابه‌جایی مواد اصلی با مواد مشابه سبب تغییر مزه در چلوکباب ایرانی می‌شود و حتی در نرمی یا سفتی این کباب تأثیر دارد. پس می‌توان این‌طور بیان کرد که اولین فوت کوزه‌گری در تهیه چلوکباب کوبیده حرفه‌ای، استفاده از موادی است که در دستور اصلی این غذا وجود دارد. موادی که در تهیه بهترین کباب کوبیده رستورانی استفاده می‌شود عبارت است از گوشت قلوه‌گاه گوسفندی، گوشت سردست گوساله، زعفران، پیاز، نمک و فلفل. اگر می‌خواهید کباب کوبیده فقط با گوشت گوساله تهیه شود باید به‌جای گوشت قلوه‌گاه گوسفندی از قلوه‌گاه گاوی استفاده کنید.

 

لازم به ذکر است که برخی از آشپزها معتقدند که برای تهیه کباب کوبیده ایرانی باید قلوه‌گاه گوسفندی به همراه قلوه‌گاه گاوی و سردست گوساله استفاده شود.دومین فوت کوزه‌گری در تهیه کباب کوبیده خوشمزه، اندازه و میزان استفاده هرکدام از مواد اولیه است. البته در نظر داشته باشید که زمان استفاده از هر یک از مواد اولیه هم، بسیار مهم است و نباید همه را در همان ابتدا باهم مخلوط کرد،

 

در ادامه این مقاله به‌صورت دقیق زمان اضافه کردن هرکدام از مواد اولیه را بیان خواهیم کرد. در ابتدا باید مشخص کنید که چند سیخ کباب کوبیده نیاز دارید و هر کباب کوبیده چند گرم است. میزان موادی که در ادامه بیان می‌شود برای تهیه حدود 10سیخ  کباب کوبیده 120 گرمی است. قلوه‌گاه گوسفندی 450 گرم، سردست گوساله 550 گرم، پیاز 300 گرم، زعفران دم‌کرده 2 قاشق غذاخوری، نمک و فلفل به میزان لازم.

کباب کوبیده رستورانی

مواردی که در هنگام آماده‌سازی مواد چلوکباب کوبیده سنتی باید رعایت کنید

سومین فوت کوزه‌گری در زمان آماده‌سازی چلوکباب ایرانی این است که به‌هیچ‌عنوان از گوشت کشتار روز استفاده نکنید و حداقل 24 ساعت گوشت در یخچال باشد تا گرمای خود را از دست دهد. بعدازاین مرحله، یعنی بیات شدن گوشت در یخچال، گوشت را با شبکه نخودی چرخ‌گوشت چرخ کنید و 2 ساعت در یخچال بگذارید. سپس پیازها را چرخ‌کرده و آب آن‌ها را بگیرید، توجه داشته باشید که می‌توانید از آب پیاز برای به سیخ کشیدن گوشت‌ها و تر کردن دست‌ها کمک بگیرید.

 

حال زمان فوت کوزه‌گری چهارم است، گوشت‌ها را با پیازها مخلوط‌کنید و نمک و فلفل و زعفران دم‌کرده را نیز به آن‌ها اضافه کنید و با کوچک‌ترین شبکه چرخ‌گوشت، مجدد تمام این مواد را باهم چرخ کنید. حال خواهید دید که بافت گوشت کاملاً یکدست و چسبنده می‌شود. لازم به ذکر است که به‌هیچ‌عنوان از زردچوبه در چلوکباب کوبیده سنتی استفاده نمی‌شود و این کار باعث بد رنگ شدن و از بین رفتن طعم خوش کباب کوبیده می‌شود، همچنین سعی کنید اصلاً از جوش‌شیرین در کباب کوبیده استفاده نکنید.

 

دقت کنید بعد از چرخ کردن نهایی مواد حتماً 5 الی 10 دقیقه مواد را خوب ورز دهید تا مواد به‌صورت یکدست باهم مخلوط شده و همچنین به چسبندگی آن افزوده شود. سعی کنید هیچ مواد اضافی دیگری در این مواد اضافه نکنید زیرا طعم اصیل کباب از بین می‌رود. ادویه مخصوص کباب کوبیده چیزی جزء زعفران، نمک و فلفل سیاه نیست، اگر می‌خواهید چلوکبابی چرب‌وچیلی داشته باشید می‌توانید مقدار قلوه‌گاه را 100 گرم اضافه کنید و از میزان سردست گوساله 100 گرم بکاهید. 

کباب کوبیده رستورانی

جلوگیری از ریختن مواد کباب کوبیده روی سیخ

برای اینکه کباب کوبیده از روی سیخ نریزد باید تمام مراحل به‌درستی انجام شود. از تهیه مواد اولیه تا ترکیب آن‌ها و به سیخ کشیدن مواد که دارای نکات ظریف و مهمی است. اول‌ازهمه در نظر داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان در مواد اولیه از چربی‌های اضافی مانند دنبه استفاده نکنید زیرا این چربی‌ها باعث شل شدن و افتادن گوشت از روی سیخ می‌شوند. عدم ورز دادن نیز یکی دیگر از عواملی است که باعث ریخت مواد کباب کوبیده از روی سیخ می‌شود.

 

اما مهم‌ترین دلیل، درست سیخ نزدن گوشت است که باعث می‌شود کباب کوبیده به‌خوبی روی سیخ ماندگار نباشد. فوت پنجم کوزه‌گری در تهیه چلوکباب ایرانی دقیقاً در نوع سیخ زدن  است. بهتر است از دستکش‌های نازک پلاستیکی چسبان در سیخ زدن استفاده شود. انگشت اشاره در سیخ زدن هیچ نقشی ندارد و انگشت شست و انگشت میانی کباب را بر روی سیخ پهن می‌کند. در نظر داشته باشید که ابتدا و انتها کباب باید به‌خوبی به سیخ چسبیده شود و به‌اصطلاح بسته شود.

 

بعد از این که مواد کباب کوبیده به‌خوبی روی سیخ پهن شد در گام آخر به‌وسیله همان دو انگشت باید به آن نقش داده شود. به خاطر داشته باشید که بعد از سیخ کشیدن بهتر است سیخ‌ها کمی در یخچال استراحت کنند تا گوشت به‌خوبی به سیخ بچسبد. ششمین فوت کوزه‌گری به زمان کباب کردن مرتبط است تا بتوانید یک کباب کوبیده زغالی عالی داشته باشید. اولاً منقل کباب باید کاملاً گداخته باشد، ثانیاً در ابتدای کار که کباب‌کوبیده‌ها بر روی منقل قرار می‌گیرند باید در زمان 10 تا 15 ثانیه برگردانده شوند. این عمل یکی از مهم‌ترین کارهایی است که مانع از ریختن کباب کوبیده می‌شود. در ادامه کباب کردن بهتر است مدام سیخ‌ها چرخانده شوند تا کباب کوبیده بیش‌ازاندازه خشک نشود. 

کباب کوبیده رستورانی

نکاتی کاربردی در هنگام سرو کباب کوبیده در منزل

در زمان سرو کباب کوبیده زغالی رعایت یکسری از نکات سبب دل‌چسب‌تر شدن آن می‌شود و طعم آن را دل‌نشین‌تر می‌کند. هفتمین فوت کوزه‌گری چلوکباب ایرانی در سرو آن است، در نظر داشته باشید که می‌توانید کمی زعفران دم‌کرده و کره آب‌شده را با شُد بر روی کباب کوبیده بکشید، این کار سبب خوش عطر شدن و همچنین خوش‌طعم شدن آن می‌شود. همچنین سبب می‌شود کباب کوبیده از حالت خشک بودن خارج شود. قرار دادن ریحان، سماق، گوجه و فلفل کبابی به همراه پیاز در کنار این غذا، اصالت آن را حفظ کرده و مکمل‌های عالی برای چلوکباب کوبیده هستند. هیچ‌وقت برنج را روی کباب نریزید، این کار سبب می‌شود روغن کباب جذب برنج شده و کباب کوبیده خشک گردد. 

کباب کوبیده رستورانی

چلوکباب ایرانی چیزی جز گوشت و پیاز ندارد اما مراحل تهیه، آماده‌سازی و همچنین نوع پخت آن به‌گونه‌ای است که آن را به یک غذای کم‌نظیر تبدیل کرده است. با رعایت هفت فوت کوزه‌گری که به آن اشاره شده است می‌توان چلوکباب کوبیده عالی و خوشمزه تهیه کرد. باید در نظر داشت که نوع گوشت و میزان آن در کباب کوبیده بسیار مهم بوده و در کیفیت و طعم آن به مقدار زیادی تأثیرگذار است. اگر به دنبال این هستید که طعم واقعی کباب کوبیده را بدانید و با کبابی که خود تهیه می‌کنید مقایسه نمایید، باید چلوکباب کوبیده را در رستوران اصیل ایرانی میل کنید. 
 

محمد کوشمغانی یک شنبه 27 مرداد در ساعت 09:54:57
2
سلام باتشکرازشما خیلی عالی بود من یادگرفتم
admin یک شنبه 27 مرداد در ساعت 10:10:08
3
سلام ممنون از حسن توجه شما
پاسخ
بهدانی علی دوشنبه 28 مرداد در ساعت 09:22:55
0
سلام متشکرم عید بزرگ غدیر خم بر بشریت مبارک باد با صداقت راهنمایی فرمودین خدا قوت
admin دوشنبه 28 مرداد در ساعت 09:27:40
1
سلام وقت خیر، ممنون از توجه جنابعالی، عید بر شما هم مبارک باشه
پاسخ
پورمحمد پنج شنبه 31 مرداد در ساعت 09:34:06
2
سلام ممنون از راهنمایی عالی تون دراین مقاله. موفق باشین
admin پنج شنبه 31 مرداد در ساعت 09:56:25
1
سلام ممنون از توجه شما پاینده باشید
پاسخ
مهرافزون یک شنبه 3 شهریور در ساعت 09:17:06
0
دست شما درد نکند. خیلی خوب،ساده و روان توضیح داده بودید. موفق باشید.
admin یک شنبه 3 شهریور در ساعت 09:24:23
1
سلام وقت بخیر ممنون از لطف شما
پاسخ
سید محمد میرکمالی چهار شنبه 6 شهریور در ساعت 11:19:43
0
با تشکر از راهنمائی شمادر تهیه کباب کوبیده ولی باید متذکر شوم در دسور تهیه کباب کوبیده اصیل ایرانی مخلوط کردن زعفران در مواد اولیه جایگاهی ندارد زیرا عطر و طعم گوشت را کاملا عوض می کند و شما از طعم واقی گوشت هیچ لذتی نخواهید برد .ولی به هنگام سرو کردن میتوان با زعفرانی کردن پلو و یا با استفاده از مخلوط کرده زعفران باکره حیوانی شاهکار کباب ایرانی را به تکامل رساند در این حالت هم طعم واقعی ولذیذ گوشت و هم طعم وبوی مست کننده و دلچسب زعفران را احساس.لازم بذکر است در اکثر رستورانها بر مخفی کردن کیفیت مواد اولیه همراه با گوشت خام و.. از عفران هم استفاده می شود که خود به نوعی تقلب محسوب می شود .پیشنهاد می گردد در رستورانها از کباب کوبیده زعفرانی بدلیل تقلب هرگز استفاده نکنید .
پاسخ
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%