0
منو دسترسی

چگونه از تازگی و یا تاریخ گذشته بودن تخم مرغ ها اطمینان حاصل کنیم؟

1397/11/03 در ساعت 17:00:00

استفاده از مواد غذایی سالم در رستوران و در منزل برای حفظ سلامتی، مساله مهمی است.

چگونه از تازگی و یا تاریخ گذشته بودن تخم مرغ ها اطمینان حاصل کنیم؟

استفاده از مواد غذایی سالم یکی از اصول همیشگی رستوران ارکیده می باشد و این مساله مهم در دستور کار تمامی شعب رستوران قرار دارد، در این مقاله میخواهیم به شما نیز کمک کنیم تا درباره چگونی شناخت سالم بودن یکی از مواد غذایی پرمصرف یعنی تخم مرغ اطلاعات جامعی بدست آورید.

همه ما به تاریخ انقضای درج شده بر روی بسته بندی مواد غذایی اعتماد می کنیم اما زمانیکه صحبت تخم مرغ به میان می آید  توجهی به تاریخ روی بسته تخم مرغ نمی کنیم. در حالیکه برخی از ما کاملا اگاه هستیم که تخم مرغ  نیز تاریخ مصرف دارد، دسته ای دیگر اگرچه می دانند که تخم مرغ نیز روزی فاسد می شود اما درکی از تاریخ انقضا این محصول ندارند و برایشان معنی ندارد.

 

بنابراین زمانیکه با این مطلب برخورد می کنیم با اطمینان میتوانیم فاسد شدن تخم مرغ را تایید کنیم. تشخیص آن کار سختی نبوده و نیاز به حواسی چون بینایی و چشایی دارد. به لطف متخصص آشپزی کن روب، نویسنده غذا گابریل تیلور و متخصص تغذیه دکتر بولار باترا نحوه شناسایی تخم مرغ تازه و فاسد مشخص است. همچنین می دانیم با تخم مرغ هایی که تاریخ مصرفشان سر رسیده است چه کنیم و زمانیکه یکی یا دو تخم مرغ بیشتر در خانه نداشته و نمی خواهیم کارتن جدیدی خریداری کنیم چگونه زمان انقضا تخم مرغ را به تعویق بیاندازیم. قطعا دانستن این موارد خالی از لطف نخواهد بود.

 

اگر شما می خواهید تخم مرغ ها را بخاطر گذشتن تاریخشان دور بیاندازید سخت در اشتباه هستید. لازم به ذکر است که تخم مرغ ها مدت زیادی بعد از پایان تاریخ مصرفشان قابل استفاده و سالم هستند اما زمان ایده آل مصرف  تخم مرغ ها چیست؟

تخم مرغ هایی که در قفسه فروشگاه ها خارج از یخچال نگهداری می شوند بین 7الی 10 روز ماندگاری دارند. همچنین  برای تخم مرغ هایی که در یخچال نگهداری می شوند می توان تاریخی بین 30 الی 45 روز را تخمین زد. البته این مطالب به این معنی نیست که از تخم مرغ دو ماهه برای تهیه املت سریع می توان استفاده کرد.

 

تخم مرغ های چیده شده

 

چگونه تخم مرغ ها را در یخچال نگهداری کنیم؟

 • تخم مرغ ها را به مدت  5الی 6 هفته در یخچال نگهداری کرد.
 • بهتر است تخم مرغ ها  به جای نگهداری در درب یخچال، در کارتن مخصوصش درون یخچال نگهداری شوند زیرا دمای آنجا ثابت است.
 •  تخم مرغ ها بایستی به جایی  منتقل شده و نگهداری  شوند که حدالامکان دمایی ثابت بین 19 الی 21 درجه در زمستان و 21 الی 23 درجه سانتیگراد در تابستان داشته باشد.

 

یخچال چه تفاوتی در کیفیت تخم مرغ ها ایجاد می کند؟

دکتر باترا هشدار می دهد که "نگهداری تخم مرغ ها در یخچال خطر سالمونلا را کاهش می دهد. (سالمونلا باکتری موجود در تخم مرغ و جوجه ها بوده که عامل یکی از شایع ترین مسمومیت های غذایی برشمرده می شود.) تخم مرغ های تازه را که پوسته سالمی دارند را می توان تا یک هفته قبل ار مصرف خارج از یخچال نگهداری کرد. اگرچه تخم مرغ های مغازه به علت شستشوی پوسته شان  نباید بیرون از یخچال نگهداری شوند. این عمل خطر ابتلا به سالمونلا را افزایش می دهد.

 

آیا از استفاده از تخم مرغ هایی که زمان مصرفشان گذشته کار درستی است؟ و استفاده آنها چه خطراتی در پی دارد؟

 دکتر باترا در پاسخ به این سوال می گوید " مصرف تخم مرغ تاریخ گذشته خطر مسمومیت غذایی سالمونلا را به شدت افزایش می دهد."

 

بهترین روش برای تشخیص سالم بودن یا منقضی شدن تاریخ مصرف تخم مرغ چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد، چشمان و بینی شما زمانی که آزمایش ساده و خانگی شناور را انجام می دهید، بهترین داوران هستند که می توانند تازگی تخم مرغ ها را تعیین کنند. این آزمایش بهتری روشی است که می توانید از تازگی تخم مرغ ها بدون شکستن آن اطمینان حاصل کنید.

 

تخم مرغ های سالم همیشه در رستوران ارکیده مورد استفاده است

 

آزمایش شناوری چگونه انجام می شود؟

شما نیازی به آزمایشگاه ندارید. وسایل آشپزخانه شما تمام آن چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

 • کاسه ای را با آب سرد پر کرده و تخم مرغ ها را در آن قرار دهید. اگر تخم مرغ ها در کف ظرف به پهنا و به صورت افقی قرار گرفته و در آب فرو رفتند، تازه بوده و از آنها می توان برای تهیه املتی خوشمزه استفاده کرد.
 •  اگر به حالت ایستاده بر روی یکی از دو سر تخم مرغ در انتهای کاسه قرار گرفتند، نشان دهنده این است که چند هفته ای از عمرشان می گذرد اما هنوز قابل استفاده هستند. همانطور که یامی ساکوگاوا می گوید این تخم مرغ ها برای آب پز شدن گزینه مناسبی می باشند.
 • اما اگر تخم مرغ ها را بر سطح آب شناور ماندند بدانید که به اندازه کافی تازه نیستند. اما آنها را دور نریزید و برای موارد دیگری که در ادامه به آنها اشاره شده است از آنها استفاده کنید.

 

تست شناسایی تخم مرغ های سالم از ناسالم

 

چرا تست شناوری بهترین روش است؟

گابریل تیلور روزنامه نگار تغذیه می گوید" دلیل کارامد بودن این روش مشبک بودن و منفذ داشتن پوسته تخم مرغ است که اجازه نفوذ هوا را می دهند. به عبارتی تخم مرغ هایی که تازه می باشند هوای کمتری را به خود راه داده و در آب فرو میروند. اما تخم مرغ های کهنه تر که زمان بیشتری هوا را به درون پوسته کشیده اند، سبک تر بوده و بر روی آب شناور می مانند.

روش دیگری  برای تشخیص تازگی تخم مرغ ها از طریق شکستن وجود دارد.

این روش  تست بشقاب و بو کشیدن نامیده می شود. روش P&S علی رغم تست شناوری که پوسته در آن دست نخورده باقی می ماند، نیازمند مراحل زیر است:

 • تخم مرغ جهت آزمایش تازگی در بشقاب یا هر سطح صافی شکسته می شود.
 •  اگر تخم مرغ تازه باشد، سفیده تخم مرغ نبایستی پخش شود و زرده باید زرد یا نارنجی شفاف باشد.
 • سپس آن را بو کنید. تخم مرغ تازه نباید بوی زیادی دهد. هر چه تخم مرغ کهنه تر، سفیده پخش تر می شود و زرده آن صاف تر و بدون برآمدگی خواهد بود. اما این حالت به این معنی نمی باشد که این تخم مرغ مناسبی جهت مصرف نیست. اگر تخم مرغ فاسد شده باشد، از بوی متفاوت آن پی به خرابی تخم مرغ می برید.

 

  چه کاری با تخم مرغ های خراب  میشود کرد؟

 • از پوسته شکسته شده و خرد شده تخم مرغ ها جهت بارور کردن گیاهان استفاده نمایید چونکه پوسته شامل مواد معدنی  مانندکلسیم و منیزیم می باشد.
 •  تخم مرغ ها می توانند به عنوان نرم کننده و حالت دهنده موی سر مورد استفاده قرار بگیرند. 20 دقیقه آن را به مو بمالید و سپس آبکشی کنید.
 • از تخم مرغ ها برای پاک کردن چرم میتوان استفاده کرد.
 • راه دیگر در آب نمک خواباندن یا ترشی انداختن تخم مرغ ها می باشد. بسیاری مردم تخم مرغ هایی  را که تاریخ مصرفشان نزدیک است را در آب نمک  یا در سرکه می خوابانند تا از فاسد شدنشان جلوگیری کنند.

اما آیا متخصصان تغذیه این روش را تایید می کنند؟ ترشی انداختن مانع فساد غذا شده و امکان مصرف آن را  تا ماه ها بعد فراهم می کند. اگرچه دکتر باترا به این موضوع اشاره میکنند  که " طی این فرآیند  تخم مرغ توسط یک خلال دندان سوراخ شود تا محلول شور وارد تخم مرغ شود. این عمل می تواند خطرناک بوده و باعث ایجاد باکتری کلستریدیوم میشود. تخم مرغ هایی که بدین روش تهیه می شوند میتوانند حاوی میزان بالایی سم بوتولینیوم باشند."

امیدواریم  مطالب آموزشی وب سایت رستوران ارکیده، برای شما مفید بوده باشد، لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

مقالات پیشنهادی دیگر از ارکیده:

 

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%